İyilik İçin Sanat Derneği

104. SANAT BULUŞMASI MUSTAFA ATA

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

İyilik için Sanat Derneği bu hafta sanatçı Mustafa Ata’nın İstanbul Şile’deki Anıt Atölyesi adını verdiği ve çalışmalarını sürdürdüğü mekanını ziyaret etti.

1945 doğumlu sanatçı, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Adnan Çoker Atölyesi’nden mezun olduktan sonra yaşadığı dönemin ve geçmişin toplumsal olaylarıyla yakından ilgilendi ve bu içerikte başyapıt olabilecek eserler üretti. 1971-1991 yılları arasında avrupadaki sanat merkezlerinde araştırmalarda bulundu.

1978’de “Sentetik Plastik Malzemeler,Biçimlendirme Yöntemleri,Sanatta Kullanımı” adlı kitabıyla sanatta yeterlilik aldı. Bugüne kadar pek çok ödüle,yurdışında katıldığı karma sergi ve bienallere,yurt içinde gerçekleştirdiği 36 kişisel sergi ve sayısız gurup sergisine imza attı.

Mustafa Ata bu sene 50. Sanat Yılı’nde iki buçuk yıldır üzerinde çalıştığı sanat kitabının yayınlanması için çalışmalarına devam ediyor ve yine 50. Sanat yılında 2017’nin sonuna doğru büyük bir sergi açmayı planlıyor. Uzun zaman sonra eserlerine ‘’renk’’ giren sanatçı hem ciddi bir sergi hem de kitap çalışması yoğunluğu içinde. Çalışmalarındaki motivasyonu doğudan alan Mustafa Ata, kaligrafi ve onun arkasındaki ruha çok önem veriyor ve çalışmalarında bu kavramlardan besleniyor. Şu ara renkli işler ve kolaj çalışmaları üzerine yoğunlaşmış durumda.

Sanatçı, İyilik için Sanat Derneği’nin yaptığı çalışmaları; atölye ve sergi ziyaretleri ve sanata verdiği destek ve onun görünür kılınmasını sağlamasını takdirle karşıladı. Toplumsal bir mesaj olaraksa İyilik için Sanat Derneği gibi derneklerin batıdaki gibi çoğalması gerektiğini ve bu gibi etkinliklerin daha çok olması gerektiğini, söyledi.

İyilik için Sanat Derneği, bu hafta Mustafa Ata’nın güzeller güzeli atölyesinde çok keyifli ve sanat dolu bir gün geçirdi.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir